wtorek, 14 kwietnia 2015

Jojo Moyes - "Razem będzie lepiej"


„Razem będzie lepiej” to książka, która trafiła w moje ręce w idealnym momencie. Podczas gdy dookoła wszystkich ogarnęła wiosenna euforia, mnie dopadła iście jesienna depresja. Nie wiem czy to dlatego, że tegoroczna Wielkanoc bardziej przypominała Boże Narodzenie czy po prostu nadmiar obowiązków sprawił, że ostatnie tygodnie najchętniej spędziłabym zakopana się pod kocem, użalając się nad niesprawiedliwością świata, który każe mi robić coś poza czytaniem i oglądaniem seriali;) Jojo Moyes przekazała mi szkołę życia, która pozostanie ze mną na długo.
                                 
Główna bohaterka książki jest porzuconą żoną, matką samotnie wychowującą dwójkę dzieci, z których jedno nie jest nawet jej, oraz kobietą pracującą na kilka etatów, tylko po to, by zapewnić rodzinie utrzymanie. Jess, bo tam ma na imię, jest też jedną z najbardziej pozytywnych i optymistycznych bohaterek literackich, o jakich słyszałam. Kiedy dowiaduje się, że jej córka - matematyczny geniusz w cekinowych ciuszkach, ma szansę na naukę w prestiżowej szkole, pakuje całą rodzinę (łącznie z olbrzymim, leniwym i śmierdzącym psem) do wiekowego samochodu i rusza w podróż na drugi koniec kraju.

Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem i  kiedy wydaje się, że z wyjazdu nici, na drodze Jess pojawia się niespodziewanie niezbyt przez nią lubiany Ed. Jest on jednym z pracodawców Jess, który sam boryka się z poważnymi problemami osobistymi i zawodowymi – jego dotychczasowe życie legło w gruzach. Trudno powiedzieć kogo bardziej zaskakuje niespodziewana propozycja pomocy i wspólnego wyjazdu, jednak finalnie Jess, mała Tanzi, nastoletni Nicky, pies Norman i Ed w roli kierowcy wyruszają we wspólną podróż do Aberdeen.

Nie będę opisywać w jakie tarapaty wpadają oni po drodze i z jakimi problemami przyjdzie im się zmierzyć, jednak gdzieś w trakcie podróży wszyscy stają się sobie coraz bardziej bliscy i nabywają cechy współtowarzyszy. I tak Jess zaraża Eda swoim hiperoptymizmem i niezwykłą wręcz w realiach jej życia wiarą, że wszystko w końcu będzie dobrze, a sama uczy się od niego, że istnienie subtelna różnica pomiędzy wiarą w ludzi a totalną naiwnością. Nicky znajduje sposób na walkę z własnymi demonami, a Tanzi dowiaduje się jak ważne jest bycie sobą i wiara we własne możliwości.

Książka jest niesamowita – w takcie jej lektury można śmiać się i płakać niemal jednocześnie. To idealna propozycja w zasadzie dla każdego i zdecydowanie nie można jej uznać za kolejne babskie czytadło. Osobiście jestem nią zachwycona i myślę, że jest to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w tym roku. Prawdziwe życie, razem z wszystkimi jego bolączkami i problemami, ale także codziennymi radościami, zostało podane czytelnikowi w wyjątkowo dobrze skonstruowanej, wielopoziomowej powieści.

Nie wiem jak mogłam tak długo nie wiedzieć o istnieniu Jojo Moyes, jednak teraz jej książki na stałe zagoszczą w moim czytelniczym menu.

* egzemplarz udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak


9 komentarzy:

 1. Czy ktokolwiek rozczarował się najnowszą Moyes? Chyba nikt, więc mój apetyt na ten tytuł rośnie i rośnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy ktoś się rozczarował - ja się zachwyciłam;) kolejna jej książka już czeka na półce

   Usuń
 2. Nie ma co ukrywać, że "Razem będzie lepiej" kusi okładką. Jest przepiękna, wydana w stylu współczesnych brytyjskich bestsellerów. Dziękuję Ci za tę recenzję, bo zdecydowanie przekonałaś mnie do jej przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka przecudna ale zawartość jeszcze lepsza. W międzyczasie przeczytałam kolejną Moyes i jest to autorka, którą zdecydowanie warto poznać.

   Usuń
  2. Musze koniecznie przeczytac! Bardzo mnie zachecilas swoja recenzja. A sadzac po tym co napisalas we wstepie to dla mnie chyba jest odpowiedni czas :)

   Usuń
 3. "Razem będzie lepiej" i "Piętnaście pierwszych żywotów Harry'ego Augusta" to moje obecne marzenia książkowe:) O Moyes wiele dobrego czytałam wcześniej, teraz po prostu wiem, że muszę ją poznać:)

  OdpowiedzUsuń