środa, 14 października 2015

Rainbow Rowell - "Fangirl"


Z pewnych rzeczy nigdy się nie wyrasta. Jedną z nich jest w moim przypadku „podbieranie” książek mojej młodszej siostrze. Chociaż na literaturę z gatunku young adult jestem już zdecydowanie za stara, to od czasu do czasu po prostu muszę przeczytać coś lekkiego i młodzieżowego… Tym razem padło na Rainbow Rowell i jej Fangirl, które miałam okazję przeczytać dzięki akcji Book Tour organizowanej przez Książkowe "kocha, nie kocha".

Fangirl to historia amerykańskiej nastolatki o imieniu Cath, która właśnie wyprowadziła się z domu i rozpoczęła naukę w college’u. Dziewczyna przeżywa pierwsze miłosne wzloty i upadki, a także przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania na skutek rodzinnych zawirowań. Po latach pojawia się bowiem jej matka, ojciec doznaje załamania nerwowego, a ukochana siostra bliźniaczka nagle zamienia się w wiecznie pijaną imprezowiczkę i zupełnie odcina się od siostry.

Perypetie nastolatki to jednak jedynie część historii, gdzie tym co wyróżnia bohaterkę jest jej niezwykła pasja – Cath jest bowiem znaną i uznawaną twórczynią fanfików, czyli kontynuacji czy też alternatywnych wersji popularnych książek. Bohaterka uwielbia Simona Snow (książkowa wersja Harry’ego Pottera pomieszanego ze Zmierzchem) i regularnie wrzuca do sieci opowiadania inspirowane książkowym światem bohatera. Chociaż jej historyjki mają setki tysięcy internetowych wyświetleń, w prawdziwym życiu Cath nie jest tak łatwo – rozpoczynając uniwersytecki kurs pisania powieści bohaterka dowiaduje się, że jej dzieła to plagiat i nie mogą one zyskać akceptacji wykładowcy. Dziewczyna załamuje się i ciężko jej pogodzić się z porażką, a napisanie pracy semestralnej, która ma być wyłącznie jej pomysłem nagle wydaje się niewykonalne…

Fangirl to książka, którą czyta się bardzo dobrze i szybko. Doskonale sprawdzi się jako forma relaksu w ponury deszczowy wieczór. Nie wywołuje ona moich większych zachwytów, w gatunku young adult mam bowiem nieco innych faworytów ale jeżeli macie „-naście” lat albo po prostu chcecie poczytać coś co Was odmłodzi to Fangirl powinna spełnić Wasze czytelnicze oczekiwania.
 
 

1 komentarz: