piątek, 18 grudnia 2015

Anna Karpińska - "Rozważna czy romantyczna?"Rozważna czy romantyczna? trafiła w moje ręce dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka, które pozwoliło mi wybrać książkę, którą chciałabym zrecenzować. Przeglądając ofertę Wydawnictwa, od razu rzucił mi się w oczy tytuł nowej powieści Anny Karpińskiej – autorki, o której słyszałam dużo dobrego, chociaż nie miałam jeszcze okazji poznać osobiście jej twórczości. Nawiązanie do mojej ulubionej Jane Austen, w połączeniu z piękną okładką sprawiło, że książka wydawała się strzałem w dziesiątkę.

Rozważna czy romantyczna? opowiada historię Natalii, którą poznajemy tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Kobieta właśnie szykuje się do spotkania z ukochanym, które być może odmieni jej przyszłość. Jednocześnie z niepokojem oczekuje na odwiedziny byłego męża, który po kilku miesiącach postanowił spotkać się z synkiem i wręczyć mu świąteczny prezent. Kiedy na zjeździe z obwodnicy w okolicy domu kobiety dochodzi do śmiertelnego wypadku, w którym ginie kierowca srebrnego, sportowego wozu, Natalia już wie, że jeden z mężczyzn jej życia właśnie odszedł. Pytanie tylko który…

Co ciekawe, odpowiedzi na powyższe pytanie nie poznajemy w następnym rozdziale, autorka przenosi nas bowiem dwa lata wstecz, gdzie razem z Natalią przeżywamy wszystko to, co doprowadziło ją do tego przedświątecznego wieczoru. Możecie mi wierzyć, że jest to podróż niezwykle ciekawa i wciągająca, która sprawia, że od książki dosłownie nie można się oderwać. Nie pamiętam już, kiedy jakaś historia porwała mnie tak bardzo jak Rozważna czy romantyczna. Co istotne, ani na chwilę nie odpuszczało mnie również pytanie, który z mężczyzn umiera…

Książka zachwyciła mnie, oczarowała i sprawiła, że oderwałam się całkowicie od własnej przedświątecznej krzątaniny. Nie jest to opowieść banalna i szablonowa, a bardzo dobra literatura kobieca. Taka, którą pokochają wszystkie pokolenia kobiet w rodzinie i którą z chęcią pożyczy od Was najlepsza przyjaciółka. Cieszę się, że to dopiero moja pierwsza książka autorstwa Anny Karpińskiej, i czeka mnie jeszcze wiele godzin spędzonych z jej twórczością. 


Dodatkowo spotkała mnie przyjemna niespodzianka, bo kiedy popędziłam sprawdzić, co jeszcze wydała autorka i jak szybko mogę to mieć na swojej półce, okazało się, że czeka na mnie Chorwacka przystań, którą pojawia się w  Rozważnej czy romantycznej?. Natalia odkrywa bowiem w rzeczach swojej zmarłej matki powieść, która sprawia, że jej życie całkowicie się zmienia. Anna Karpińska wydała tę książkę już kilka lat temu i posłużyła się nią tworząc fabułę kolejnej. Tak oto już jutro w moje ręce trafi nie tylko kolejna książka autorki, ale także, po raz pierwszy w historii mojego czytelnictwa, książka bohaterki literackiej. Nie muszę chyba dodawać, że weekend będzie wyjątkowo zaczytany?;)

 * książka przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz