wtorek, 6 września 2016

Remigiusz Mróz - "Immunitet"
Nadeszła jesień, a wraz z nią ochłodzenie i Remigiusz Mróz z Immunitetem czyli czwartym tomem przygód prawniczego duetu marzeń - Joanny Chyłki i Konrada Oryńskiego. Tym razem prawnicy z kancelarii Żelazny & McVay bronić będą sędziego Trybunału Konstytucyjnego oskarżonego o najgorszą ze zbrodni…

Po trudnych przeżyciach, o jakich przeczytać możecie w Rewizji, Joanna Chyłka wraca do pracy w dawnej kancelarii. Pierwsze zlecenie wymaga od niej niemało, klientem okazuje się być bowiem wschodząca gwiazda polskiego sądownictwa, najmłodszy sędzia Trybunału Konstytucyjnego, a prywatnie znajomy prawniczki ze studiów, któremu zarzuca się popełnienie morderstwa. Adwokat jak zwykle może liczyć na pomoc aplikanta Zordona, który nie raz stanął już u jej boku w sądowych bataliach. Czy wspólnymi siłami uda im się dowieść niewinności klienta?

Remigiusz Mróz nie zawodzi. Mam wręcz wrażenie, że każdy kolejny tom serii o Joannie Chyłce wychodzi mu coraz lepiej, a jego prawnicze intrygi stają się coraz mniej oczywiste i ciekawsze. Co ciekawe, autor w rozczulający mnie, czynnego zawodowo obrońcę w sprawach karnych, sposób stara się uzasadnić swoje proceduralne potknięcia i nadużycia. Przez półtorej strony uzasadnia fakt, iż aplikant wkłada togę (która jednak togą nie jest;)) wzbudziły mój szczery uśmiech. Zdaję sobie doskonale sprawę, że autor, choć sam skończył prawo, a nawet obronił pracę doktorską, z salą rozpraw niewiele miał wspólnego, a jego błędy dla przeciętnego czytelnika będą zupełnie niedostrzegalne. Niemniej jednak w książkach, których fabuła opiera się głównie na procesie karnym, warto byłoby na etapie redaktorskim sięgnąć po korektę czynnego zawodowo adwokata. Karnistyczna poprawność stanowiłaby bowiem wisienkę na torcie, jakim są prawnicze thrillery autora.

W Immunitecie widać echo obecnych wydarzeń politycznych i zawirowań wokół Trybunału Konstytucyjnego, autor stroni jednak od narzucania swoich poglądów czytelnikowi. Ukazuje jednak, przy pomocy niezawodnej Chyłki, minusy demokracji i olbrzymie zakłamanie środowiska politycznego. Choć przedstawione w książce wydarzenia bezapelacyjnie stanowią wymysł autora, same mechanizmy pracy sądów, prokuratury czy politycznego zaplecza, ukazane zostały w sposób jednoznaczny i boleśnie prawdziwy.

Nie pozostaną zawiedzeni również czytelnicy oczekujący na kolejne zawirowania na froncie Chyłka - Zordon. Nie mogę zdradzić zbyt wiele, ale ten duet czeka jeszcze wiele trudnych chwil, a potyczki między nimi niewiele będą różnić się do tych, które prowadzą na sali rozpraw. Co jednak najważniejsze, autor zapowiedział już kolejną książkę z udziałem tej dwójki, a oficjalnie mówi się również o serialowej ekranizacji serii.

Reasumując - Mróz po raz kolejny gwarantuje czytelnikowi doskonałą prawniczą przygodę, w której nie zabraknie tak charakterystycznych dla autora nagłych zwrotów akcji, inteligentnych i złośliwych dialogów oraz zakończenia, które wbija w fotel i sprawia, że pomimo, iż jest to chyba najbardziej płodny literacko polski pisarz, do przesytu jego twórczością wciąż mi jeszcze daleko.

* książka przeczytana dzięki uprzejmości wydawnictwa Czwarta Strona

11 komentarzy:

 1. Podoba mi się to, że autor potrafi przemycić do książki problemy, o których jest aktualnie głośno w Polsce. "Immunitet" leży już grzecznie na półce, czeka aż uporam się z zaległościami :) Liczę na to, że czwarta część spodoba mi się bardziej niż trzecia, która (moim zdaniem) jest jak na razie najsłabsza w całym cyklu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz, a mnie się Rewizja bardzo podobała, uważam, że była lepsza niż poprzednie tomy. Za to za najsłabszą część uważam "Zaginięcie";)

   W każdym razie myślę, że "Immunitet" Ci się spodoba:)

   Usuń
 2. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła sięgnąć po tę część, bo fabuła wydaje mi się wyjątkowo ciekawa. Ale najpierw "Rewizja", zbyt wiele wydarzeń by mi umknęło, gdybym nie czytała po kolei. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, "Rewizja" koniecznie musi być pierwsza. Za to gwarantuję, że i ona jest baaardzo ciekawa:)

   Usuń
 3. Też właśnie opublikowałam recenzję "Immunitetu" z moimi zachwytami :)
  Świetne jest to nawiązywane do współczesnych wydarzeń, ale jednak dla mnie największym plusem jest to, że tutaj prawie zupełnie Mróz nie zahacza o to, co dzieje się tak naprawdę.
  A Chyłka i Zordon... Cokolwiek bym nie powiedziała, powiedziałabym za dużo :D

  PS. W trzeciej linijce przejęzyczenie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Niby temat na czasie, a jednak zupełnie inaczej ugryziony - bez politykowania.

   P.S. patrzę, patrzę i wyszukać nie umiem... a to już jest straszne!

   Usuń
 4. Nie mogłem się powstrzymać przed tą togą... ;) Dzięki za dobre słowa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Posłowie Remigiusza jest rzeczywiście genialnym zwieńczeniem tego tomu, urzekło mnie :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak kiedyś wszedzie w drodze do pracy widziałam ludzi co czytaja Gray'a to teraz wszedzie kazdy ma swój immunitet :P

  OdpowiedzUsuń