czwartek, 17 listopada 2016

Anna Karpińska - "Przekonaj mnie, że to ty"


Anna Karpińska to znana i ceniona wśród czytelniczek autorka powieści obyczajowych. Stworzone przez nią historie to ciepłe opowieści o dążeniu do spełniania własnych marzeń, trudnych związkach i podróżach, które zmieniają całe życie. Podobnie jest również z najnowszą książką autorki zatytułowaną Przekonaj mnie, że to ty, która opowiada o skomplikowanej relacji matki i córki.

Edyta, dziewczyna u progu dorosłości, tuż po zdanej maturze staje przed trudnym dylematem – czy może pozwolić sobie na spełnić swoje marzenie o wyjeździe do Hiszpanii i samodzielnym życiu z dala od rodzinnego domu, czy jednak powinna zaopiekować się owdowiałą matką i obłożnie chorą babką? Urszula – matka dziewczyny, musi z kolei na nowo ułożyć swoje życie. Niespodziewana śmierć ukochanego męża załamała ją i wywróciła jej świat do góry nogami. Borykająca się z trudami opieki nad niedołężną matką, zaniepokojona życiem dorastającej córki, która nie chce pójść na studia, a wreszcie odpowiedzialna za prowadzenie rodzinnego pensjonatu kobieta nie wierzy, że jej życie znowu będzie szczęśliwe i wolne od trosk.

Przekonaj mnie, że to ty to historia o tym jak bardzo jesteśmy w stanie ugiąć się w stosunku do świata i jaką cenę płacimy za niespełnione marzenia czy wymuszone losem poświęcenia. To opowieść bliskich sobie osobach, które całkowicie się różniąc, muszą na nowo zbudować swój świat i odnaleźć w nim harmonię. Książka niesie ważny przekaz o wadze szczerości i otwartości w relacjach rodzinnych, których brak niesie ze sobą trudne do naprawienia szkody.

Anna Karpińska po raz kolejny stworzyła barwną historię, która mocno osadza się w codzienności, jednocześnie wplatając w nią odrobinę egzotyki. Akcja książki, którą czytelnik śledzi oczami dwóch narratorów – Urszuli i Edyty, to także podróż do ciepłej i słonecznej Hiszpanii, kojarzącej się z upalnym latem i smakiem owoców morza, niosąca ze sobą ulotną atmosferę wakacji. Przekonaj mnie, że to ty to powieść obyczajowa, która z pewnością spodoba się zarówno wiernym fanom poczytnej autorki, jak i wielbicielką tego gatunku literackiego.


Recenzja napisana dla portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/

4 komentarze:

 1. Lubię powieści obyczajowe polskich autorek, jednak ta mnie nie zianteresowała ;)

  Spojrzenie EM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem bywa i tak:) Mam nadzieję, że dasz jeszcze szansę tej autorce. Polecam jej "Rozważną czy romantyczną"

   Usuń
 2. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń