środa, 2 listopada 2016

Magdalena Witkiewicz - "Pracownia dobrych myśli"


O tym, że chłodne i długie listopadowe wieczory wpływają na wzrost poziomu czytelnictwa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To idealny okres na grube tomiszcza z literaturą piękną, wciągające kryminały, ale i powieści obyczajowe, które otulają czytelnika niczym ciepły pluszowy koc i ogrzewają, jak kubek gorącej herbaty. Mistrzynią powieści „ku pokrzepieniu serc” jest niewątpliwie Magdalena Witkiewicz, która zazwyczaj o tej porze roku przygotowuje coś specjalnego dla swoich czytelników. Autorka nie zawiodła i tym razem, zapraszając nas do swojej Pracowni dobrych myśli, która umili nam jesienną słotę.

W Miasteczku na ulicy Przytulnej 26 w dawnych czasach mieściła się pracowania krawiecka babci Pelagii, która słynęła z tego, że szyła wyłączenie dla dobrych ludzi. Podobno panna młoda, która w dniu ślubu miała na sobie jej suknię, wiodła długie i szczęśliwe życie. Niestety, po śmierci staruszki lokal mieścił same mało romantyczne firmy, jak chociażby sklep z trumnami czy częściami do szamb i betoniarek. Wszystko zmieniło się jednak na lepsze, kiedy wnuk krawcowej, Florian, postanowił wykorzystać to miejsce do spełnienia marzeń – nie tylko własnych, ale i swojej matki.

Magdalena Witkiewicz snuje opowieść o sąsiadach, których losy przeplatają się ze sobą i nieustannie krzyżują. W kamienicy przy ulicy Przytulnej zamieszkuje para staruszków, którzy wiele wiedzą i nie lubią kłopotów, rozpoczynająca swoje życie na nowo wdowa z małą córeczką oraz startująca w dorosłe życie adeptka sztuki dziennikarskiej. Razem z florystą Florianem i jego matką – malarką, tworzą oni miejsce przyjazne i ciepłe, w którym kwiatowy interes ma szansę się udać, a klątwa rzucona na Pracownię musi ustąpić.

Pracownia dobrych myśli to opowieść o sile marzeń, przyjaźni i miłości. Przekazuje odwieczną prawdę, iż dobro powraca, a szczęście często pozostaje na wyciągnięcie ręki. Marzenia, o które odważymy się zawalczyć, się spełniają, a na szczęście nigdy nie jest za późno. Czytelnik dostaje więc właśnie to, co obiecuje mu tytuł książki i przepiękna okładka – podróż do miejsca, w którym zdarzają się same dobre rzeczy i w którym można zapomnieć o codziennych troskach. Po lekturze tej powieści czytelnik pragnie przeprowadzić się do książkowego Miasteczka i posłać serdeczny uśmiech w stronę naszego sąsiada. Kto wie, może i u nas dzięki temu zrobi się przytulnie?


Recenzja napisana dla portalu lubimyczytać.pl:

http://lubimyczytac.pl/

2 komentarze:

  1. Dla mnie długie, jesienne wieczory to idealny czas na lekturę horrorów... ale i na dobrą powieść obyczajową mogę znalezć nieco czasu;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, horrory to nie dla mnie - ani filmowe, ani te książkowe. Za to dobry i krwawy thriller już z przyjemnością przeczytam:)

      Usuń